ŽELUDAC vam ne vari HRANU i STOMAK vam je naduven? ODMAH idite u kuhinju i NAPRAVITE ovaj PRIRODNI LEK
Čekanje može samo dodatno pogoršati situaciju i dovesti do komplikacija, ali lečenju ipak treba pristupiti pažljivo. Ljudi obično posežu za medikamentima, a nisu svesni da svoj želudac mogu smiriti na mnogo bezbedniji način.
Kada je u pitanju neplanirani odlazak kod lekara, jedan od najčešćih razloga jesu stomačni problemi. U tom slučaju, najčešća dijagnoza jeste poremećaj rada želuca, koji je iritiran ili upaljen.
Zbog ove pojave, obavljanje svakodnevnih radnih zadataka mora biti prekinuto, a agonija može trajati i po nekoliko dana. Mogućih uzročnika zaista ima mnogo, a nakon otkrivanja tačnog pokretača neprijatnog osećaja u stomaku i mučnine, neophodno je odabrati pravi lek koji će vam pružiti olakšanje.
Toliko toga možete probati sami, a neka od rešenja se nalaze u vašoj bašti i kuhinji. Postoje mnogobrojni prirodni lekovi koje zaista vredi probati da bi se rešili simptoma kao što su mučnina i bolovi ili regulisali proces varenja piše sajt prirodnolecenje.com
Oni su dokaz da je bezbedno izlečenje svima na dohvat ruke i to bez velikih troškova i neželjenih efekata.
Na sreću, najčešći uzročnici problema sa organom kao što je želudac nisu ozbiljni, a simptomi se mogu ublažiti ili eliminisati u roku od par sati.
To mogu biti, recimo, trovanje hranom, prejedanje, dijareja ili konstipacija, kao i problemi sa varenjem.
Kao primer uzročnika se može navesti i gastritis, zbog kojeg sluzokoža želuca postaje upaljena i iritirana, kao i gastroenteritis i čir na dvanaestopalačnom crevu.
Veliki procenat žena ima probleme sa želucem tokom menstrualnog krvarenja.
NAJČEŠĆI SIMPTOMI
GORUŠICA – želudačna kiselina dolazi do jednjaka i izaziva neprijatan, gorući osećaj u grudima
BOL U PREDELU ŽELUCA – mučan i često nepodnošljiv osećaj koji može biti praćen grčevima
OSEĆAJ TEŽINE U STOMAKU – pritisak stvoren zbog preteranog unosa masne i slatke hrane
NADUTOST – akumulacija gasova u digestivnom traktu što čini stomak osetljivim i naduvanim
PODRIGIVANJE – oslobađanje suvišnih gasova kroz usta
FLATULENCIJA – oslobađanje suvišnih gasova kroz analni otvor
MUČNINA I POVRAĆANJE – stvaranje nagona za prisilno izbacivanje želudačnog sadržaja kroz jednjak i usta
1. Menta smiruje želudac i stimuliše varenje
Ova biljka, koja je kod nas poznata i kao nana, odavno se koristi u tretiranju želudačnih problema koje prate simptomi poput nadutosti i fratulencije. Uspešno stimuliše varenje i apsorpciju hranljivih materija.
Zaustavlja bolno grčenje.
Eterično ulje mentol, bazirano na menti, podstiče ulazak žuči u dvanaestopalačno crevo, gde pokreće varenje.
Menta je odlična preventiva čireva na želucu.
Može da ubije i mikroorganizme koji su česti uzročnici problema sa probavom.
Ukoliko osećate mučninu, nekoliko puta udahnite miris esencijalnog ulja mente.
Ako imate problem sa grčevima, masirajte svoj stomak kružnim pokretima uz par kapi ovog ulja. S
koncentrišite se na levu stranu abdomena prilikom masaže ako vas muči nadutost.
2. Kim je odličan za nadutost i ublažava grčeve
Semenke kima će vrlo brzo učiniti da nadutost i osećaj težine unutar abdomena nestanu. Ublažavaju grčeve u stomaku i često se koriste kod beba i male dece.
Stavite na ringlu sud sa 200ml vode i pustite da tečnost proključa.
U nju dodajte prstohvat mlevenih semenki kima, malo morske soli, na vrh noža mlevenog đumbira i pola kašičice semenki komorača.
Procediti i piti jednom dnevno po jednu čašu napitka.
3. Soda bikarbona smiruje želudac – neutrališe želudačnu kiselinu i leči gorušicu
Neutrališe želudačnu kiselinu i tako leči gorušicu. Uzimanje razblažene sode bikarbone izaziva hemijsku reakciju koja ublažava kiselinu u želucu i eliminiše vrlo neprijatan gorući osećaj u predelu grudnog koša.
Soda bikarbona olakšava rastvaranje i iskorišćavanje masnoća unetih putem hrane i ubrzava varenje bez ikakvih poteškoća.
Ovaj beli prah može poslužiti kao prevencija protiv podrigivanja i flatulencije.
Sipajte pola kafene kašičice sode bikarbone u čašu mlake vode, razmutite i popijte odmah.
Uzimati svakodnevno po jednu čašu ovakve tečnosti najviše dve nedelje.
4. Suve smokve odlične za probleme sa želucem
Odlične su za rešavanje problema sa želucem kao što su poremećeno varenje, mučnina i povraćanje, a i zatvor.
Lekovite su i hranljive zahvaljujući visokom procentu lako svarljivih vlakana, vitamina, minerala i masnih kiselina iz omega-3 i omega-6 grupe.
Stavite 40 sušenih smokvi u jednu teglu pa ih prelijte maslinovim uljem.
Zatvoriti teglu i sačekati 40 dana pre konzumiranja.
Jesti po jednu smokvu pre svakog glavnog obroka.
5. Kamilica uspešno smiruje želudac i olakšava probavu
Blago dejstvo kamilice smiruje želudac i olakšava probavu. Oslobodiće vas suvišnih gasova i smanjiti upalu sluzokože želuca. Smanjuje intezitet stomačnih bolova i gorušice.
Kontrolom želudačne kiseline kamilica pomaže i u lečenju čireva na želucu i dvanaestopalačnom crevu.
Stavite 250ml vode da proključa.
Skloniti posudu sa ringle i u tu istu vodu dodajte šaku svežih cvetova kamilice.
Sačekajte 5 minuta, procedite i konzumirajte.
Uzimajte svaki dan najviše dve doze čaja.
6. Aloe vera za želudac
Deluje antibakterijski i protivupalno, što znači da se efikasno bori protiv slobodnih radikala koji ometaju varenje i ublažava iritacije u predelu abdomena.
Aloja će učiniti da za tren oka nestane bol uzrokovan konstipacijom ili dijarejom.
Operite jedan deblji list aloje i iz sredine izvadite dve kašičice gela.
Sipajte gel u blender zajedno sa čašom mlake vode pa sve sjedinite.
Preporučuje se konzumiranje 30ml gela aloje razređenog u vodi i to tri puta dnevno.
7. Đumbir je efikasan kod želudačnih problema
Olakšaće mnoge simptome koji su tipični za problematičan želudac, a pogotovo se dobro pokazao kod ublažavanja bolova i grčeva, kao i tretiranja mučnine i povraćanja.
Stimuliše zdravu probavu i iskorišćavanje svih unetih hranljivih materija.
Izrendati mali komad (težine ne više od 4 grama) svežeg korena đumbira ili prstohvat đumbira u prahu u šolju i prelijte ga vrelom vodom.
Sačekati nekoliko minuta pa popiti dobijen lek.
Uzimajte jednom dnevno.
8. Kurkuma za problematični želudac
Uspešno leči stomačne bolove i nadutost i sprečava ponovno javljanje ovih simptoma. Žuti prah kurkume će vam pomoći i da se rešite dijareje i problema sa probavom.
Uvećava produkciju hormona koji su odgovorni za održavanje zdravog procesa varenja.
Pruža olakšanje kod neprijatne flatulencije.
10g praha kurkume dodajte u šolju probiotskog jogurta.
Dobro promešajte i konzumirajte odmah.
Ponavljajte postupak svako jutro pre jela.
Jedan od najefektnijih načina da smirite želudac jeste regulacija ishrane. Dijeta koja se u ovom slučaju često preporučuje jeste poznata pod skraćenicom engleskog porekla, BRAT, nazvana tako prema namirnicama koje se koriste (B-banana, R-rice/pirinač, A-applesauce/sos od jabuka, T-toast/tost).
Banane su prepune kalijuma, minerala koji može zaustaviti povraćanje i dijareju i sprečiti dehidrataciju. Beli pirinač i slične namirnice koje sadrže skrob imaju umirujući efekat na sluzokožu želuca. Sos od jabuka olakšava varenje i defekaciju.
Tost od integralnog brašna je prilično blag i ne zadržava se dugo u želucu, ali za to vreme može da smanji preteranu produkciju želudačne kiseline.
Postoje i druge jednostavne namirnice koje mogu pomoći, a posebno treba dati akcenat na pileći bujon (bez suvišnih masnoća), krekere i keksiće od integralnog brašna i semenki, ovsenu kašu sa vodom i avokado. Preporučuje se i probiotski jogurt, a ako vaš organizam ne toleriše laktozu ipak ga preskočite.
Kada polako ponovo krenete sa proširenjem menija, dobra ideja je vođenje personalnog dnevnika o ishrani, koji će vam pomoći da lakše prepoznate namirnice koje vam smetaju.
Veoma je važno da svaki zalogaj dobro sažvaćete i da jedete polako, jer ishrana ’’s nogu’’ sa sobom nosi gutanje velike količine vazduha, što može poremetiti normalan rad želuca. Nakon svakog obroka žvaćite žvaku, da bi stimulisali produkciju pljuvačke i time neutralisali želudačnu kiselinu.
Pušenje i konzumiranje alkohola nikako ne dolaze u obzir. Cigarete iritiraju grlo i remene normalno funkcionisanje želuca. Sa druge strane, alkohol deluje na sluzokožu želuca kao toksin.
Toplota ublažava bolove i podstiče varenje. Koristite tople obloge koje ćete prisloniti na stomak i držati neko vreme dok simptomi ne nestanu. Možete koristiti flašu napunjenu toplom vodom ili zagrejan peškir, a i topla kupka je poželjna.
Digestivni trakt ne može normalno da funkcioniše bez vode. Ova stavka je posebno važna kod dijareje, kada postoji velika opasnost od dehidratacije. Problem konstipacije je takođe rešiv uvećanim unosom čiste vode, što će olakšati defekaciju.
Mnogi smatraju da će odmor poboljšati varenje, ali ćete stvoriti samo kontraefekat. Naša tela su stvorena da obrađuju unetu hranu i apsorbuju nutrijente isključivo u uspravnom, odnosno stojećem ili pak sedećem položaju. Preporučuje se da sačekate 2-3 sata pre nego što legnete u krevet.
Postoje znaci koji mogu ukazati na neku ozbiljnu promenu, razvoj opasne bolesti ili neobičan poremećaj koje ne treba ignorisati, a mogu se desiti. Prema njima znamo da problemi sa želucem nisu uobičajeni i da se treba što pre obratiti lekaru da ne bi došlo do komplikacija.
Ako dobijete i visoku temperaturu ili povraćate odmah nakon jela, posetite stručno lice i zatražite pomoć. Isto važi i za otežano disanje, bolove u grudima, nesvesticu, crnu stolicu ili povraćanje krvi.
Promene koje može izazvati problematičan želudac nimalo nisu prijatne i zahtevaju brzo lečenje i olakšanje. Ovakve situacije se mogu desiti svakome i ne treba se nervirati zbog toga, jer postoji toliko sredstava prirodnog porekla koja sa lakoćom mogu smiriti vaš želudac.
Dodatan stres može samo još više pogoršati vaše stanje, pa zato udahnite duboko i krenite sa kućnom terapijom koja vam najviše odgovara. Naravno, ne zaboravite na ishranu i unos dovoljne količine vode da bi što pre došli do dobrih rezultata.
GLEDAJTE NAJNOVIJE SERIJE – SVE EPIZODE NA SAJTU – KLIKNI OVDJE
Pratite nas na INSTAGRAMU I FACEBOOKU
(RBSM-RADIO)