Sjedinjene Američke Države nalaze se na ivici mogućeg direktnog vojnog sukoba s Iranom, dok je Teheran već pripremio balističke rakete i strateške ciljeve za potencijalni odgovor – izvještava New York Times, pozivajući se na američke obavještajne izvore.
Iran ima spreman odgovor na američku intervenciju
Prema izvorima bliskim američkim zvaničnicima, Iran je stavio u visoki stepen pripravnosti balističke rakete i drugo napredno oružje za napade na američke vojne baze širom Bliskog istoka, ukoliko Washington odluči direktno podržati izraelske napade.
SAD su već rasporedile oko 30 aviona za dopunu goriva u Evropi, koji bi mogli služiti za podršku američkim borbenim avionima u slučaju napada na iranska postrojenja, uključujući kompleks Fordow – jedno od ključnih mjesta iranskog nuklearnog programa.
Potencijalna eskalacija na cijeli Bliski istok
Zvaničnici upozoravaju da bi direktna američka intervencija izazvala šire regionalne posljedice. U tom scenariju:
- Huti iz Jemena bi obnovili napade na komercijalne brodove u Crvenom moru.
- Proiranske milicije u Iraku i Siriji bi vjerovatno pokrenule napade na američke baze i vojnike.
- Iran bi mogao blokirati moreuz Hormuz, stratešku tačku za svjetski promet nafte, pomoću podvodnih mina.
Američke trupe širom Bliskog istoka stavljene su u stanje najviše pripravnosti. Prema podacima, više od 40.000 američkih vojnika trenutno je stacionirano u regionu, uključujući baze u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Jordanu i Saudijskoj Arabiji.
Prvi ciljevi: američke baze u Iraku
Dvojica visokih iranskih zvaničnika potvrdila su za strane medije da bi odgovor Teherana bio brz i precizan. Prve mete bile bi američke baze u Iraku, a odmazda bi se proširila na sve lokacije gdje su američke snage prisutne.
GLEDAJTE DDOMACE I TURSKE SERIJE
NA NASOJ STRANICI : https://radiobalkanmahala.com/