KOLAPS avio-saobraćaja u svetu! Srbi satima čekaju povratak: Evo koliku ODŠTETU putnici mogu ostvariti

Ako avio-kompanija odbije reklamaciju, putnici mogu da se obrate Direktoratu civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije

 

U poslednjih nedelju dana avio-industriju širom sveta pogodio je potpuni kolaps, što zbog rasta broja zaraženih koronom u Evropi, što zbog nedostatka radne snage, te je, prema grubim procenama, odloženo ili otkazano preko 37.000 letova. Među putnicima koji su satima čekali da se vrate kući su i državljani Srbije.

 

Oko 100 lekara koji su bili na kongresu u Lisabonu po povratku za Beograd ostali su zaglavljeni na aerodromu u Frankfurtu, kao i još oko 200 turista koji su satima čekali na aerodromu u Rimu nakon što im je kompanija „Viz er” otkazala let za Beograd.

 

Svi oni su se žalili da su imali katastrofalnu komunikaciju sa predstavnicima ovih avio-kompanija, da im niko nije doneo ni vodu ni hranu dok su satima čekali let koji je na kraju otkazan.

 

Nakon što su završili u hotelima, putnicima iz Rima je rečeno da će im aviokompanija platiti samo jedno noćenje, iako je naredni let za Beograd popunjen i planiran tek za utorak.

 

U ovakvoj situaciji može da se nađe svako od nas, a da ih je moguće očekivati i u narednom periodu i te kako je realno, jer u avio-industriji vlada potpuni haos. Naime, avio-kompanije koje su otpustile radnike tokom pandemijskog zastoja sada imaju problem da zaposle kvalifikovani kadar, što izaziva zastoje i otkazivanja.

 

Takođe, u Francuskoj štrajkuje kontrola letenja, pa se letovi preko ove zemlje najčešće odlažu… Najviše trpe putnici koji su uredno platili svoje karte, a nisu dobili uslugu. Kako Objektiv istražuje, svi oni koji se nađu u situaciji da im se otkaže let, u zavisnosti od razloga otkazivanja, imaju pravo na jednu ili dve vrste naknade – povraćaj novca i naknadu štete.

 

POZOVITE SE NA PRAVILNIK

U slučaju kašnjenja, otkazivanja ili uskraćivanja ukrcavanja na let, putnici imaju pravo na jednu ili dve vrste naknade, u zavisnosti od okolnosti.

 

Nekad imaju pravo samo na povraćaj novca, a drugi put mogu da naplate i naknadu štete. Srbija, kao kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, primenjuje jedinstvenu regulativu – Pravilnik o pravu putnika prilikom uskraćivanja ukrcavanja u avion, kašnjenja ili otkazivanja leta.

 

Prvi korak je podnošenje prigovora avio-kompaniji. Putnici treba da se pozovu na Pravilnik o pravu putnika i opišu okolnosti u kojima je došlo do kašnjenja ili otkazivanja leta.

 

Podnošenje reklamacije nije vremenski ograničeno, ali je najbolje da to učinite odmah nakon što su povređena vaša prava.

 

Preporuka je da u prigovoru navedu kako su obavešteni o problemu i u kom roku, šta im je tačno rečeno na aerodromu ili šta su im rekli predstavnici avio-kompanija, da li su i kako otputovali do krajnje destinacije.

 

Ukoliko smatraju da imaju pravo na naknadu štete, treba izričito da je zatraže. Kompanije su obavezne da nadoknade štetu, ali u praksi se dešava da ne isplate ovaj novac ukoliko putnici sami ne zatraže.

OTKAZIVANJE LETA ZBOG VREMENSKIH PRILIKA

Ako je let otkazan zbog vremenskih prilika, bezbednosti na aerodromu ili drugih razloga na koje avio-kompanija ne može da utiče, putnici imaju pravo na povraćaj novca ili zamenski let. Isto važi i ukoliko kompanija otkazuje let više od dve nedelje pred put.

 

Putnik ima pravo izbora između alternativnog leta i povraćaja novca. Ukoliko avio-kompanija otkaže let manje od dve nedelje pred put, i to iz razloga na koje može da utiče, putnici imaju pravo da im, uz novac za kartu, bude isplaćena i naknada štete.

 

AKO REKLAMACIJA BUDE ODBIJENA

Ako avio-kompanija odbije reklamaciju, putnici mogu da se obrate Direktoratu civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije. Na sajtu Direktorata, u sekciji Prava putnika, moguće je preuzeti obrazac za podnošenje reklamacije. Ukoliko avio-kompanija ni tada ne ispuni obaveze, putnici mogu da se obrate sudu.

 

Koliko možete da očekujete

 

U slučaju uskraćivanja ukrcavanja protiv volje putnika, otkazivanja leta ili kašnjenja leta, obaveza avio-prevoznika je da putnicima nadoknadi štetu i da im pruži pomoć.

 

Putnici ostvaruju pravo na odštetu u iznosu od:

 

1) 250 evra za sve letove dužine 1.500 kilometara ili kraće;

 

2) 400 evra za sve letove unutar EU, duže od 1.500 kilometara i za sve druge letove dužine između 1.500 i 3.500 kilometara;

 

3) 600 evra za sve letove koji ne spadaju pod tačke 1) i 2)  (RBSM-RADIO)

 

GLEDAJTE NAJNOVIJE SERIJE – SVE EPIZODE NA SAJTU – KLIKNI OVDJE 

www.rbsm-serije.com

Pratite nas na INSTAGRAMU I FACEBOOKU 

(RBSM-RADIO)

Share this…
Share on facebook

Facebook

Share on pinterest

Pinterest

Share on twitter

Twitter

Share on linkedin

Linkedin