Kako rat u Ukrajini utiče na tržište polovnih automobila: Stručnjaci najavljuju VELIKE promene
Na sve probleme tržišta automobila, izazvane koronom i nestašicom čipova, nadovezala se kriza u Ukrajini, koja ima značajan uticaj na čitavu industriju.
Poslednjih godina, tržišta širom sveta suočena su s brojnim teškoćama, a proizvođači su verovali da će kriza početi da jenjava 2022. Međutim, rat je sprečio priželjkivani scenario.
Značaj Rusije
Rusija izvozi vredne auto-delove, a Nemačka se, primera radi, oslanja na njihove izvore gvožđa, titanijuma i paladijuma.
Značaj Ukrajine
Rat je uticao na ukrajinsku industriju, a koliko je to značajno govori podatak da ova država snabdeva kablovima nemačke gigante, poput BMW-a i Volkswagena.
Ukrajina je treći najveći svetski proizvođač nikla i aluminijuma, koji su izuzetno značajni za proizvodnju baterija i delova za električna vozila.
Ne zaboravimo da se u ovoj državi proizvodi 70% ukupne svetske količine neona – potrebnog za proizvodnju mikročipova, kojih ionako nema dovoljno.
Situacija bez presedana
Već je tokom 2021. bilo teško i skupo nabaviti polovni automobil, a kako se stvari razvijaju biće još teže. Trgovci se suočavaju s nestašicom vozila, izazvanom smanjenom proizvodnjom novih modela.
– Zainteresovani za kupovinu polovnjaka sada biraju između najograničenijih i najskupljih ponuda na tržištu – objašnjava Buzelis.
Prošle godine, cene polovnih vozila dostigle su istorijske visine. Sada su se stabilizovale i počele da padaju u određenim kategorijama, ali je ratna kriza izazvala situaciju bez presedana u istočnoj Evropi.
Godinama su kupci iz Ukrajine putovali u Poljsku, Litvaniju, Slovačku i Mađarsku. Dok su noviji četvorotočkaši bili traženiji među žiteljima tih zemalja, Ukrajinci su tražili modele stare više od 10 godina, posebno s dizel agregatima.
Struja kao gorivo
Cene goriva premašile su kritičnu granicu od dva evra po litru u mnogim evropskim državama, što je nateralo vozače da razmisle o promeni navika.
– Zbog rasta cena pojedinci će manje putovati. Ljudi bi mogli da smanje godišnju kilometražu svojih vozila korišćenjem javnog prevoza, ili drugih dostupnih sredstava. Manje pređenih kilometara značilo bi i manje nesreća – kaže stručnjak carVerticala.
Istovremeno, smanjio bi se broj vozila na saobraćajnicama, ali i povećala zainteresovanost za modele s manjom potrošnjom (prvenstveno dizelašima).
Skuplje gorivo pokrenuće ljude da ulažu u polovne električne automobile. Struja nije jeftina, ali su ukupni troškovi vlasništva EV-a i dalje niži, a mogu biti još niži ako se koristi solarna energija.
GLEDAJTE NAJNOVIJE SERIJE – SVE EPIZODE NA SAJTU – KLIKNI OVDJE
Pratite nas na INSTAGRAMU I FACEBOOKU
(RBSM-RADIO)