Austrija VRAĆA termoelektrane na ugalj, a za to vreme LAŽNI ekolozi pritiskaju Vučića da ih uništi
Austrija se pridružuje drugim evropskim državama, uključujući Francusku, Nemačku i Ujedinjeno Kraljevstvo, u produžavanju životnog veka električne energije na ugalj
Austrija se vraća u doba uglja, oživljavajući upotrebu fosilnog goriva za proizvodnju energije dok Rusija obuzdava dotok prirodnog gasa u Evropu.
Državnoj kontroli Verbund AG, najvećem i najvrednijem preduzeću u Austriji, naređeno je kasno u nedelju da pripremi svoju zatvorenu stanicu na ugalj Mellah za rad. Fabrika, 200 kilometara (124 milje) južno od Beča, zatvorena je pre dve godine pošto je Austrija postala tek druga evropska zemlja koja je u potpunosti eliminisala ugalj iz svoje električne mreže.
Vlada i Verbund su se složili da preurede centralnu toplanu Melah, koja je trenutno zatvorena, tako da se električna energija može ponovo proizvoditi iz uglja u hitnim slučajevima, navodi se u saopštenju koalicije kancelara Karla Nehammera.
Austrija se pridružuje drugim evropskim državama, uključujući Francusku, Nemačku i Ujedinjeno Kraljevstvo, u produžavanju životnog veka električne energije na ugalj nakon ruske invazije na Ukrajinu. Rusija smanjuje isporuke prirodnog gasa u alpsku zemlju, gde skladišta sadrže samo 39 odsto godišnjih potreba Austrije.
Stanica Mellah, koja takođe uključuje gasnu elektranu sa kombinovanim ciklusom, obezbeđuje toplotu i struju za drugi najveći grad u Austriji Grac. Nakon što je zatvorena, Verbund je pretvorio stanicu uglja u centar za istraživače koji traže načine da bezbedno napajaju vodoničko gorivo u električnu mrežu.
Austrijska vlada, koja je obećala 6,6 milijardi evra (7 milijardi dolara) za izgradnju rezervi gasa pre zime, ponovila je planove za nametanje zakona „iskoristi ili izgubi“ kojim se od vlasnika skladišta zahteva da popune skladišta. To verovatno neće uključivati Haidač u vlasništvu Gazproma PJSC, jedan od najvećih podzemnih rezervoara u Evropi, koji je ostao prazan zbog sukoba između Nemačke i Rusije.
Postavlja se pitanje šta bi se dogodilo sa Srbijom da je predsednik Aleksandar Vučić podlegao pritiscima lažnih ekologa koji su od njega zahtevali da uništi termoelektrane u Srbiji. Sigurno je da onda ni naša zemlja ne bi imala dovoljno gasa, što bi dovelo do mnogobrojnih problema, uključujući i enormna poskupljena osnovnih životnih namirnica.
Podsetimo, predsednik Srbije je u telefonskom razgovoru sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom dogovorio veoma povoljnu cenu gasa za našu zemlju. Opširnije o tome čitajte OVDE.(RBSM-RADIO)
GLEDAJTE NAJNOVIJE SERIJE – SVE EPIZODE NA SAJTU – KLIKNI OVDJE
Pratite nas na INSTAGRAMU I FACEBOOKU
(RBSM-RADIO)